کلینیک تخصصی حركات درماني و تناسب اندام
وب تخصصی و آموزشی حركات درماني و تناسب اندام  
قالب وبلاگ

دستگاه های دراز و نشست و کفش لاغری ، تجارت یا واقعیت ؟

دستگاه دراز و نشست و کفش لاغری

آیا واقعا موثرند یا تبلغات تجاری می باشند ؟

نوشته ی ع. حمزه یی عضو رسمی انجمنPT ایران

           یباد داشته باشید هیچگاه یک کفش نمی تواند شما را لاغر کند . نهایت کاری که یک اسنیکر sneakers یا کفش ورزشی یا همان کتانی برای ما انجام می دهد این است که کفش راحتی باشد و برای هدف مورد نظر ما ساخته شده باشد مثلا یک کفش پیاده روی خوب کفشی است که سبک از جنس مناسب و با قابلیت دفع تعریق و نرم و راحت باشد . لذا آنچه که شما قبلا تحت عنوان پرفکت استپس شنیده اید و یا آنچه تحت عناوین تجاری داخلی می شنوید صرفا جنبه ی تجاری داشته و تبلیغات آن اغوا گرایانه است . و نمونه های داخلی آن یک کپی برداری از نمونه ی چینی و نه حتی نمونه ی اصل آمریکایی آن می باشد . البته در نهایت می تواند یک کفش خوب برای پیاده روی باشد لذا در صورتی که مایل به خرید یک کفش پیاده روی باشید می توانید به خرید آن اقدام نمایید .

 

همچنین دستگاه دراز نشست :

          در مورد حرکات عمومی عضلات و مفاصل باید گفته شود که این حرکات شامل دو نوع کلی هستند : الف) حرکات پاسیو و ب) حرکات اکتیو .

          هدف ار حرکات پاسیو رفع محدودیت های مفصلی و خشکی های مفصلی و رفع کوتاهی عضلات و شاید کمک به کند کردن روند آتروفی می باشد .

          اما هدف از حرکات اکتیو تقویت عضلانی و ممانعت از آتروفی عضلانی ، تناسب اندام و زیبایی ، لاغری موضعی و عمومی و ... می باشد .

              در صورتی که از دستگاه های مختلف بدن سازی برای موارد نوع دوم استفاده می کنید باید انرژی خود را صرف حرکات اکتیو کنید . لذا اگر قرار باشد بجای انقباض عضلات شکمی ، فنر دستگاه کمر شما را بالا آورد و دراز نشست توسط انرژی فنر دستگاه دراز و نشست صورت گیرد تناسب اندام شکم و کوچک کردن شکم نه تنه میسر نخواهد بود بلکه طرح این موضوع امری خنده دار و مضحک است .

GS-104G

           در عین حال هر یک از این دستگاه های بدنسازی پورتابل خانگی دارای کاربرد مخصوص بخود بوده و انها را نباید نفی کرد مانند توتال کور ، الیتیکا و ... که نمونه ی داخلی آن به اسم اختراع و کپی برداری از نمونه های خارجی ارائه شده و نمونه های خارجی را می توان با قیمتی کمتر از نمونه های داخلی خریداری نمود .

GS-115

 


موضوعات مرتبط: پیاده روی، تردمیل و دوچرخه ثابت و متحرک ، اسکی فضایی و ...
[ سه شنبه دهم دی ۱۳۹۲ ] [ 14:3 ] [ عبدالله حمزه یی ]

آرتروز زانو و درمان های ورزشی - ۶ ( exercises or Osteoarthritis )

دوچرخه ثابت ( Stationary exercise bike )

نوشته ی ع . حمزه یی کارشناس PT

Picture of a woman exercising on a stationary bike

تکنیک تمرین ۶ :

در صورتی که درمنزل دارای دوچرخه ی ثابت هستید بر خلاف ظر برخی من به شما پیشنهاد می کنم که از این وسیله ی مفید اسفاده کنید البته با رعایت مواردی که در زیر متذکر می شوم :

* در صورت درد در ناحیه ی زانو صندلی دوچرخه را بالا آورید تا زانوها زیاد خم نشوند .

* در ابتدا خیلی آهسته پدال بزنید .

*در جلسات اول  از ۱۰ - ۵ دقیقه پدال زدن شروع کنید .

* در جلسات بعدی در هفته های بعد می توانید به مدت ۳۰ - ۲۰ دقیقه برسید بشرطی که در زانو دردی حس نکنید . لذا با احساس درد تمرین را متوقف کنید .

* در صورت احساس ناراحتی در پا مدت زمان تمرینات را به مراحل اولیه باز گردانید .


موضوعات مرتبط: تناسب اندام پاها - ران، زانو، تردمیل و دوچرخه ثابت و متحرک ، اسکی فضایی و ...، تمرینات تقویتی Strengthening Exercises، توصیه های یک فیزیوتراپیست، آرتروز ، روماتیسم مفصلی
[ دوشنبه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۲ ] [ 16:25 ] [ عبدالله حمزه یی ]

به درخواست یکی از خوانندگان محترمه :

اسکی فضایی ، فواید و نحوه ی کار با آن

از ع. حمزه یی کارشناس PT

 

اسكی فضایی 

OrbiTrek   -  Elliptical - cross trainers - stair master - elliptical exercise trainers

                     اسکی فضایی نام فارسی دستگاهی ورزشی است که مدتی است با قرار دادن نوع مقاوم و ساده ی آن توسط شهرداریس در پارک ها مردم آشنایی بیشتری با ان پیدا کرده اند . بهتر است بدانید نام علمی این دستگاه اسکی فضایی نیست . نام این دستگاه OrbiTrek  و یا Elliptical  است .

                  امروزه مدل های مدرن و زیبا و پیشرفته ی این دستگاه در همه جای دنیا از جمله کشور ما بفروش می رسد . می توانید برای مشاهده ی انواع آن سری به فروشگاه های لوازم ورزشی در راسته ی وخیابان ولیعصر منیریه بزنید .

                    کار با این دستگاه نوعی ورزش ایروبیک بحساب می ظاید که باعث افزایش کارآیی قلبی ریوی می گردد . لذا کسانی که دارای توان مالی و نیز فضای مناسب برای این دستگاه هستند تهیه ی این دستگاه در کنار تردمیل و دوچرخه ی ثابت خوب است .

                    این دستگاه کمک شایانی به سوزاندن کالری های بدن و در نتیجه افزایش سوخت و ساز و از بین رفتن چربی ها می کند بخصوص که علاوه بر فعالیت پاها و باسن ، نیم تنه فوقانی بخاطر حرکات دست دارای تحرک شده و به یزبایی و تناسب اندام آن کمک می کند .

راهنمايي هايي مهم براي ايمني در استفاده از الپتيكال


۱- قبل از استفاده از الپتيكال به دقت راهنماي استفاده از الپتيكال را مطالعه كنيد و آن را در محلي سالم نگه داريد.
۲- آموزش هايي كه در راهنما درباره چگونگي نگهداري از الپتيكال بيان شده به دقت عمل كنيد و هيچگاه آنها را فراموش نكنيد.
۳- قبل از شروع تمرين با يك پزشك مشورت كنيد تا ميزان سلامتي تان را مورد بررسي قرار دهد تا با خيالي آسوده به تمرين بپردازيد.
۴- اگر شما حالت تهوع، سر گيجه و يا علايم غير عادي ديگري داشته ايد تا زماني كه اين علايم به پايان نرسيده است دست به تمرين روزانه با دستگاه نزنيد و بار ديگر با پزشكتان مشورت كنيد.
۵- براي جلوگيري از دررفتگي ها و درد ها قبل از شروع ورزش روزانه با دستگاه مقداري به فعاليت هاي گرم كردن بپردازيد و در پايان تمرين نيز زماني را به سرد كردن بپردازيد. در ضمن حركات كششي را در ابتدا و انتهاي ورزش خود فراموش نكنيد.
۶- اين دستگاه براي استفاده در بيرون منزل نمي باشد.
۷- مكان دستگاه بر روي يك سطح صاف باشد و براي پيشگيري از هر گونه آسيب به دستگاه از به زمين افتادن و سقوط دستگاه جلوگيري كنيد.
۸- مطمين شويد كه در محيط تهويه مناسب وجود دارد و از تمرين در هواي سرد اجتناب كنيد.
۹- اگر به كودكان اجازه استفاده از دستگاه را مي دهيد مي بايست بر فعاليت آنها نظارت داشته باشد و به درستي روش استفاده از دستگاه را به آنها آموزش دهيد به ياد داشته باشيد كه جسم و روح كودكانتان و همين طور شخصيتشان توسعه توسعه می یابد .


موضوعات مرتبط: تردمیل و دوچرخه ثابت و متحرک ، اسکی فضایی و ...
[ یکشنبه پانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۲ ] [ 15:11 ] [ عبدالله حمزه یی ]

اصول دوچرخه سواری

bike animationبرای مطالعه ی ۵ مهارت اولیه دوچرخه سواری به بخض ادامه مطلب مراجعه فرمایید .

bike animation


موضوعات مرتبط: تمرینات ایروبیک، تردمیل و دوچرخه ثابت و متحرک ، اسکی فضایی و ...
ادامه مطلب
[ یکشنبه بیست و یکم خرداد ۱۳۹۱ ] [ 23:4 ] [ عبدالله حمزه یی ]

اصول تغذیه در دوچرخه سواری

                                                       ازدکتر شهریار صادقی

دوچرخه سواری

               حرکت نیاز به سوخت دارد. برای تحرک شدیدی مثل دوچرخه سواری بهترین سوخت، کربوهیدرات ها هستند، البته سرعت سوخت و ساز آنها به سرعت مواد غذایی دیگر نیست.

              تعیین سرعت سوخت و ساز مواد غذایی قنددار (ساده یا مرکب) با شاخص گلوگز سنجیده می شود، یعنی گلوگز به عنوان ماده ی مرجع با شاخص 100 انتخاب شده است.

               این ماده وقتی خورده می شود، پس از 20 دقیقه انرژی خود را آزاد می کند و وارد چرخه سوخت و ساز می شود، در حالی که مواد غذایی با شاخص کمتر از 35، انرژی ذخیره ای را برای بدن فراهم می کند.

                ذخیره انرژی در بدن به صورت گلیکوژن، چربی و در نهایت پروتئین است. در فعالیت های بدنی ابتدا گلیکوژن ذخیره شده در کبد و عضلات مصرف می شود که در ورزشی مثل دوچرخه سواری برای مدت دو ساعت ابتدایی دوام خواهد آورد و از آن به بعد، انرژی باید از طریق خوراکی تامین شود، یعنی اگر بیش از یک ساعت دوچرخه سواری می کنید، لازم است برای تأمین انرژی ساعت های بعدی تان، به ازای هر کیلوگرم وزن بدنتان، دو گرم کربوهیدرات با شاخص پایین مصرف کنید.

                 اگر نزدیک به زمان تمرین غذا می خورید، این مقدار را نصف کنید تا قند خونتان در حین فعالیت متعادل باقی بماند، اما اگر فرصت زیادی تا شروع تمرینتان دارید، از مصرف غذاهای حاوی گلوکز و قندهای با شاخص بالا پرهیز کنید، زیرا باعث بروز واکنش انسولین شده و ذخایر قابل دسترس بدنتان را تحلیل می برند، بنابراین در همان اوایل رکاب زدن دچار تخلیه انرژی خواهید شد. در مقابل، مصرف مواد غذایی با شاخص قندی بالا در حین دوچرخه سواری، باعث تامین انرژی تان خواهد شد.

در اینجا شاخص قندی بعضی مواد غذایی را ذکر می کنیم :

گلوکز 100، عسل 73، شکر 65، برنج پخته شده 90، نان شیرینی 72، کشمش 64، موز 53، سیب زمینی پخته شده 85، ماکارونی 41، سیب 36، عدس 29 و بادام زمینی 15.

دوچرخه ای با سبزیجات

یک دوچرخه سوار چه طور غذا بخورد؟

             ابتدا، شما احتیاج به ذخیره گلیکوژنی کافی دارید که در کبد و عضلات انباشته شده و انرژی لازم برای دو ساعت اول دوچرخه سواری سریع را تامین می کند، ولی برای تامین انرژی در ساعت های بعدی رکاب زدنتان لازم است حداقل 250 کالری در هر یک ساعت مصرف کنید که بهتر است آن را دو قسمت کرده و میل کنید تا جایگزین انرژی در حال مصرف شما باشد.

           اگر قصد دوچرخه سواری برای ساعت های متمادی را دارید، غذا خوردن به طور متناوب بسیار اهمیت دارد؛ مثلاً بر اساس ساعت تنظیم کنید تا برای پیشگیری از تغییرات ناگهانی در میزان قند خون، آمادگی داشته باشید. توصیه می شود به صورت پی در پی، غذایی سبک و کم حجم بخورید.

              بر اساس نظریات جدید، بهترین روش تغذیه برای دوچرخه سواران شامل 40 درصد کربوهیدرات، 30 در صد پروتئین و 30 درصد چربی است. اما یادتان باشد مصرف چربی ها و پروتئین ها برای روز ورزش مناسب نیست، بلکه در حین ورزش این کربوهیدرات ها هستند که به دادتان می رسند و انرژی مورد نیازتان را تامین می کنند.

             بنابراین برای یک روز کامل دوچرخه سواری، سعی کنید از دو روز قبل برای انباشتن انرژی به صورت گلیکوژن، از مصرف ماکارونی یا مواد غذیی با شاخص قندی پایین مثل سیب زمینی شیرین بهره ببرید. در روز دوچرخه سواری سعی کنید از غذاهای چرب و دیر هضم و همچنین انواع حبوبات استفاده نکنید، چرا که هم برای تامین انرژی فوری مناسب نیستند و هم با ایجاد عوارض جانبی، مانع از دوچرخه سواری لذت بخشتان خواهند شد.

              به جای خوردن غذای میان روز و به صورت یک جا و به مقدار زیاد، سعی کنید آنها را در وعده های غذایی متعدد و مداوم به صورت قطعات کوچک میل کنید.

             غذا نخوردن در حین دوچرخه سواری باعث بروز پرخوری در پایان برنامه تمرین آن روزتان خواهد شد. جالب است بدانید که چربی ها در آتش کربوهیدرات ها می سوزند.


موضوعات مرتبط: تردمیل و دوچرخه ثابت و متحرک ، اسکی فضایی و ...، تمرینات ایروبیک
[ چهارشنبه بیست و یکم دی ۱۳۹۰ ] [ 0:31 ] [ عبدالله حمزه یی ]

انجام تمرینات کششی با استرچینگ تاور Stretching-Tower

 دستگاه استرچینگ تاور ( Stretching-Tower ) دستگاه  ساده و پرکاربردی برای استرچ قسمت های مختلف بدن می باشد که در برخی از پارکها و اماکن عمومی قرار گرفته است .

در نمودار زیر شما با تمرینات کششی که می توان توسط این دستگاه انجام داد آشنا می شوید .


موضوعات مرتبط: تردمیل و دوچرخه ثابت و متحرک ، اسکی فضایی و ...، تمرینات کششی Stretching Exercises
[ جمعه سیزدهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 15:19 ] [ عبدالله حمزه یی ]

 تردمیل مفید است ؟ یا مضر ؟

از : ع . حمزه یی کارشناس تناسب اندام

               در مورد افرادی که مشکلات مفصلی و درد ها و ناراحتی های مفصلی و استخوانی ندارند و از اصول صحیح استفاده از تردمیل آگاهی کامل دارند تردمیل  مفید است و می تواند کمک زیادی به تناسب اندام فرد بنماید . مسلماْ کمک گرفتن از یک متخصص طب فیزیکی و یا فیزیوتراپ بسیار می تواند برای شما اثربخش باشد .

                اما در مورد افرادی که دارای مشکلات اسکلتی - عضلانی هستند و نیز کسانی که از کمر درد ، زانو درد ، ناراحتی و درد در مچ پا رنج می برند بهتر است از تردمیل استفاده نکنند .

              همچنین یاد آور می شود در هنگام راه رفتن یا دویدن روی تردمیل از کوبیدن پای خود بر روی صفحه ی متحرک اجتناب ورزید چرا که در دراز مدت موجب عوارض و دردهای مفصلی خواهد شد .


موضوعات مرتبط: تردمیل و دوچرخه ثابت و متحرک ، اسکی فضایی و ...
[ یکشنبه دهم مهر ۱۳۹۰ ] [ 20:13 ] [ عبدالله حمزه یی ]

چطور از دوچرخه ثابت استفاده کنیم؟

                دوچرخه‌های ثابت ورزشی یکی از قدیمی‌ترین وسائل در سالن‌های ورزشی هستند که مدت‌ها پیش از ورود دستگاه‌های پیچیده و با تکنولوژی پیشرفته به این سالن‌ها، برای تناسب اندام به کار می‌رفته‌اند.

                اما اگر در مورد رسیدن به تناسب بدنی جدی هستید، بهتر است گرد و خاک را از این وسیله ورزش قابل اعتماد بگیرید.

               هنگامی که یک برنامه ورزشی را شروع می‌کنید، مسئله اصلی یافتن شیوه‌ای است که انجام آن برای شما لذت‌بخش و ساده باشد؛ برای همین است که دوچرخه ثابت می‌تواند یک گزینه عالی، به خصوص برای ورزشکاران مبتدی یا افرادی باشد که مشکلات پشت، زانو یا مفاصل‌شان انجام دویدن یا پیاده‌روی را برای آنها مشکل می‌کند.

             استفاده از دوچرخه ثابت روی مفاصل فشار نمی‌آورد؛ و کار با آن برای یک فرد مبتدی در مقایسه با تردمیل یا ماشین الیپتیکال بسیار ساده تر است.

              همچنین اگر آدمی باشید که به محض بد شدن آب و هوای بیرون برنامه ورزشی‌تان را قطع می‌کنید، دوچرخه ثابت بهانه بدی آب و هوا را برای ورزش نکردن از شما می‌گیرد.

              یک مزیت دیگر دوچرخه ثابت این است که لزومی ندارد حتما عضو یک سالن ورزشی باشید تا بتوانید از آن استفاده کنید، بلکه می‌توانید در خانه هم آن را کار بگذارید.

             برای بسیاری از کسانی تازه می‌خواهند ورزش را شروع کنند و در انجام آن دودل هستند، دوچرخه ثابت نقطه شروع خوبی است.

نکات راهنما برای خرید دوچرخه ثابت

              پیش از آنکه دوچرخه ثابت بخرید، با توجه به انواع گوناگون این دوچرخه‌ها در بازار باید نکات بسیاری را در نظر بگیرید، از جمله اینها:

 •  آیا می‌خواهید دوچرخه ایستاده بخرید یا دوچرخه نشسته (نوعی که در آن در وضعیت نیمه‌درازکش پا می‌زنید).
 •  آیا با توجه محدودیت فضا به یک دوچرخه کوچک با تنظیم دستی نیاز دارید، یا جای کافی برای یک دوچرخه ثابت با برنامه‌ریزی الکترونیکی را دارید؟
 •  دوچرخه نو می‌خواهید بخرید یا دست دوم؟
 •  چقدر می‌خواهید برای خرید دوچرخه پول خرج کنید؟

             اول باید تصمیم بگیرید که از دوچرخه چه استفاده‌ای می‌خواهید بکنید- آیا دوچرخه دستگاه اصلی ورزشی شماست، یا یه عنوان یکی از چند فعالیت هوازی از آن استفااده می کنید، یا تنها جایگزینی برای روزهای بارانی است که نمی‌توانید در بیرون ازخانه ورزش کنید.

         بعد تعیین کنید که چه مقدار فضا در خانه برای گذاشتن دوچرخه دارید و چه مقدار پول می‌خواهید خرج کنید.

         بعد اندکی تحقیق انجام دهید. از دوستان یا مربیان در سالن ورزشی‌ در مورد توصیه‌های‌شان در این مورد سوال کنید. از فروشندگان محلی در مورد انواع دوچرخه‌‌هایی که با نیازهای شما تطبیق داشته باشد، سوال کنید (توجه داشته باشید که دوچرخه‌های الکترونیکی که به شیوه‌های متفاوت می‌‌توان آنها را برنامه‌ریزی کرد، تنوع بیشتر فعالیت را ممکن می کنند، اما جای بیشتری می‌گیرند، نگهداری بیشتری می‌خواهند و قیمت‌شان به طور قابل‌ملاحظه‌ای بالاتر از دوچرخه‌های با تنظیم دستی است).

چطور از دوچرخه ثابت استفاده کنیم

              دوچرخه‌های ثابت باید طوری قرار داده شوند که همه بخش‌های متحرک آنها به طور ایمن قابلیت حرکت داتشته باشند. همچنین باید فضایی کافی برای سوار و پیاده شدن به ماشین را داشته باشید.

             شیوه نشستن روی دوچرخه برای فعالیت جسمی لذت‌بخش و موثر مهم است. تنظیم ارتفاع دسته‌ها و زین دوچرخه اهمیت خاصی دارد. هنگامی که وضعیت‌تان را روی دوچرخه تنظیم می‌کنید، در و اقع سعی می‌کنید که وزن بدن‌تان را به طور یکسان میان بازوها و نشمینگاه‌تان تقسیم کنید.

            اول جهت‌گیری زین دوچرخه را تنظیم کنید به طوری که سطح آن به موازات زمین قرار گیرد. اگر سر زین رو به بالا باشد، بر روی ناحیه کشاله ران‌تان فشار خواهد آمد. اگر سر زین به سمت پایین باشد، وزن بیشتری روی بازوها و شانه‌ها وارد می‌آید.

            بعد ارتفاع زین را طوری تنظیم کنید که هنگامی که پدال دوچرخه در پایین‌ترین حد قرار دارد، زانوی‌تان اندکی خم‌شده باشد. یک راهنمای دیگر برای ارتفاع زین دوچرخه این است که هنگام پا زدن مفاصل لگن نباید به به عقب و جلو ضربه بزند. اگر زین بیش از حد بالا باشد، فشار بیش از حدی بر روی کشاله ران وارد می‌آید و ممکن است باعث درد و/یا بیحسی شود.

               نهایتا دسته‌های دوچرخه را تنظیم کنید تا در وضعیت رو به جلو راحت باشید. اگر دسته‌های دوچرخه بیش از حد بالا باشد، فشار بیش از حدی بر روی نشمینگاه شما وارد می‌کند، در حالی که اگر دسته‌های دوچرخه بیش از حد پایین باشد، ممکن است، باعث کمردرد و خستگی بازوها و شانه شود.

               ممکن است چندین جلسه دوچرخه‌سواری و انجام تنظیمات اضافی لازم باشد تا زمانی که موقعیت ایدآل خودتان را روی دوچرخه پیدا کنید. صبور باشید. یکی از رایج‌ترین دلایل رها کردن دوچرخه‌سواری بوسیله افراد احساس ناراحتی است. قرارگیری مناسب روی دوچرخه امکان انجام ورزشی راحت و لذتبخش را برای شما فراهم می‌آورد.

به این چند نکته ضروری توجه داشته باشید:

 

 •  پیش از خریدن یک مدل دوچرخه مدتی را به طور آزمایشی روی آن پا بزنید. تنظیم‌پذیری، سروصدا، و راحتی عمل آن دوچرخه را باید در فروشگاه و نه در اتاق نشمین‌تان آزمایش کنید.
 •  یافتن قرارگیری مناسب روی دوچرخه به زمان نیاز دارد. صبور باشید و فرآیند یافتن موقعیت مناسب را کامل کنید.
 •  دوچرخه‌سواری را به صورت یک عادت درآورید! دوچرخه ثابت تنها هنگامی که برای سلامتی شما مفید است که از آن استفاده کنید. اهدافی قابل‌دستیابی برای استفاده مرتب از ان وسیله خانگی ورزشی تعیین کنید.

ورزش کردن با دوچرخه ثابت

            چه از دوچرخه ثابت در خانه استفاده می‌کنید و چه در سالن ورزش، برای اینکه بیشترین نفع را از فعالیت جسمی‌تان ببرید، به این نکات توجه کنید.

 •  ترتیبی دهید که دوچرخه با بدن شما تنظیم شود. برای اینکار می‌توانید از فروشنده یا مربی سالن ورزشی بگیرید تا اطمینان حاصل کنید که ارتفاع زین دوچرخه صحیح است و بیش از حد دور یا نزدیک نسبت به دسته‌ فرمان دوچرخه ننشسته‌اید.
 •  بخش بالایی بدن‌تان را هنگام پا زدن شل نگهدارید، و شانه‌ها باید گشاده و به سمت خارج از گوش‌ها باشند.
 •  با ملایمت روی زین بنشینید: از عضلات شکمی‌تان را به حمایت کردن از پشت و کمرتان استفاه کنید.
 •  وسیله ورزشی‌تان را بشناسید و آن راایمن نگهدارید. در مورد چگونگی تنظیم شدت و تغییر دادن گزینه‌های برنامه ورزش اطلاعات کسب کنید.
 •  به آهستگی شروع کنید. سعی کنید ابتدا بدن‌تان را آماه کنید تا به مرحله ورزش شدیدتر یا درازمدت‌تر برسید.
 •  به راحتی روی زین بنشینید. از شورت‌های بالشک‌دار یا زین‌های ‌ژلاتینی برای راحتی بیشتر استفاده کنید.

منبع : همشهری آنلاین:


موضوعات مرتبط: تردمیل و دوچرخه ثابت و متحرک ، اسکی فضایی و ...
[ سه شنبه دهم خرداد ۱۳۹۰ ] [ 14:51 ] [ عبدالله حمزه یی ]

موارد استفاده از دوچرخه ثابت


5 توصیه برای خرید دوچرخه ورزشی

1 ) اولین قدم برای خرید یک دوچرخه ورزشی مناسب، این است که دوچرخه تان راحت باشد. هیچ ورزشی بدتر از ورزش کردن روی یک دوچرخه سفت، محکم و ناراحت نیست. جایگاه نشستن شما باید کاملا راحت باشد. برخی افراد ترجیح می دهند نشیمنگاه دوچرخه شان سفت و باریک باشد ولی برخی دیگر، انواع پهن و عریض را ترجیح می دهند. توصیه می شود دوچرخه ای را انتخاب کنید که ارتفاع نشیمنگاهش به آسانی قابل تنظیم باشد تا بتوانید آن را به گونه ای تنظیم کنید که قدرت داشته باشید به راحتی دسته های دوچرخه را در دست بگیرید. پشتی صندلی دوچرخه هم باید به گونه ای باشد که وقتی روی دوچرخه رکاب می زنید، به طور کامل پشت شما را در بر بگیرد.
2 ) همیشه بهتر است دوچرخه ای را انتخاب کنید که مقاومت رکاب هایش در برابر رکاب زدن شما قابل تنظیم باشد. اگر دوچرخه ورزشی، این قابلیت را نداشته باشد، بهتر است آن را به کلی کنار بگذارید و از خیر خریدش بگذرید. برخی از انواع ارزان قیمت این دوچرخه ها به صورت دستی تنظیم می شوند; به نحوی که نوعی باندهای نایلونی دور چرخ های آن قرار می گیرند تا مقاومت در برابر چرخش را افزایش دهند. بنابراین اگر قصد خرید چنین دوچرخه هایی را دارید، بهتر است انواعی را انتخاب کنید که به صورت خودکار (اتوماتیک)، مقاومت رکاب هایش در برابر پا زدن تنظیم می شود. اصلا دلچسب نیست اگر هر از گاهی مجبور شوید در بحبوحه ورزش کردن، از دوچرخه پیاده شوید و مقاومت رکاب هایش را تنظیم کنید. شما می توانید با استفاده از صفحه مانیتوری که مقابل روی شما در دوچرخه های اتوماتیک قرار دارد، شدت ورزش کردن و الگوی دوچرخه سواری خودتان را تنظیم کنید. روی مانیتور این نوع دوچرخه ها برنامه های گوناگونی برای ورزش و دوچرخه سواری وجود دارد.
3 ) خیلی آزاردهنده است اگر بخواهید با یک دوچرخه ورزشی که حسابی سروصدا می کند، ورزش کنید. شاید یک سروصدای کوچک چندان مهم نباشد ولی اگر این صداهای مزاحم، پیوسته تکرار شوند; در بازده ورزش شما و در ساعاتی که روی دستگاه ورزش می کنید، قطعا تاثیر خواهند گذاشت. دوچرخه ورزشی باید آن قدر بی سروصدا باشد که بتوانید به آسانی حین کارکردن با آن، به موسیقی گوش بدهید یا تلویزیون نگاه کنید.
4 ) دوچرخه هایی که دارای صفحه ای برای تنظیم برنامه های ورزشی شما هستند، هیچ گاه شما را از دوچرخه سواری خسته نمی کنند; چون روی این دوچرخه ها می توانید برنامه ورزشی خودتان را تنظیم کنید و ببینید که با این روش رکاب زدن چقدر انرژی مصرف می کنید یا ضربان قلبتان در هر دقیقه چقدر است. این که شما بازتاب ورزش خودتان را جلوی چشمتان ببینید، خیلی مهم است و در کارایی نهایی تان اثر مثبتی خواهد داشت. شما می توانید با استفاده از این صفحه نمایشگر، زمان ورزش کردن خودتان و فاصله ای را که در آن رکاب می زنید و همچنین سرعت رکاب زدن خودتان را تنظیم کنید.
5 ) توصیه می شود دوچرخه ای را انتخاب کنید که مناسب سایز بدنتان باشد. به خصوص اگر اضافه وزنتان زیاد است، بهتر است این توصیه را جدی بگیرید. بیشتر دوچرخه ها به گونه ای ساخته شده اند که شما می توانید آن ها را برای استفاده هر کسی با هر سایزی تنظیم کنید.

توصیه های پزشکی در مورد دوچرخه ی ثابت
موارد استفادهبیماران قلبی و ریوی با ورزش های ملایم می توانند ظرفیت هوازی ریه های خود را زیاد کرده و بر قدرت ضربان قلب خود بیافزایند. در نتیجه توان هوازی آنها یعنی استقامت و تحمل فعالیت آنها افزایش می یابد.


ورزش به بیماران دیابتی (نوع 2) کمک میکند که راحت تر قند خونشان را کنترل کنند؛ زیرا افزایش سوخت و ساز بدن در زمان ورزش باعث مصرف سریعتر قند خون میشود. در ضمن ورزش حساسیت سلول های بدن را نسبت به انسولین افزایش می دهد.


ورزش هایی که در طی انجام آنها نیروی ملایمی به صورت عمودی بطور متناوب به غضروف مفصلی زانو وارد میشود؛ از جمله راه رفتن و دویدن ملایم یا ورزش بادستگاه هایی نظیر تردمیل، استپر، اسکی ثابت و دوچرخه ثابت، باعث بهبود تغذیه غضروف مفصلی و پیشگیری از تخریب آن میشود. با توجه به این که تخریب غضروف مفصلی مهمترین عامل ایجاد آرتروز است، این ورزش ها باعث پیشگیری از آرتروز میشوند.


افرادی که دچار کمردرد می باشند، می توانند با کمک این دستگاه به ورزش بپردازند چون در تمرین با این دستگاه مهره های کمر بسیار کم حرکت میکنند. ولی باید مدت زمان تمرین را کم و دفعات آن را زیاد کرد.


در بیمارانی که به هر علتی دچار ضایعه عروقی و فشار خون هستند، ورزش هایی مناسب می باشند که زیاد باعث تغییر فشار خون و تنگ و گشاد شدن عروق نمیشوند. بنابراین ورزش های ملایم منظم و روزانه نه تنها مشکلی ایجاد نمیکنند بلکه از پیشرفت بیماری جلوگیری کرده و به بهبودی آن کمک می کنند.


تمامی فعالیت های ورزشی باعث افزایش سوخت و ساز بدن شده و مصرف انرژی را در بدن افزایش می دهند. انرژی بدن از مولکولهایی به نام ATP تامین میشود. افزایش مصرف انرژی بدن باعث تغییر منبع تولید ATP از قند های ساده به چربیها میشود. مصرف بیشتر از معمول چربیها باعث کوچک شدن بافتهای چربی بدن، کاهش وزن و تناسب اندام میشود.


ورزشهایی مثل پیاده روی ، دوچرخه سواری و ... باعث افزایش توان قلبی عروقی بدن و در نتیجه افزایش استقامت بدن میشود.


در آزمایشات مختلفی که توسط دانشمندان مختلف صورت گرفته است، بیان شده است که: ورزش منظم روزانه باعث کاهش میزان کلسترول مضر و افزایش مقدار کلسترول مفید خون میشود..

موارد عدم استفاده


حرکاتی که مستلزم خم شدن و باز شدن های پشت سر هم زانو می باشند در کسانی که به آرتروز زانو مبتلا هستند موجب آسیب بیشتر به باقیمانده غضروف مفصلی و صفحه ی انتهایی استخوانهای این مفاصل شده و التهابات موجود را افزایش میدهند. حال اگر این حرکات قدرتی باشند و فشار زیادی بر مفصل زانو وارد کنند، ضررشان بیشتر است.


درد در یک مفصل می تواند از عوامل مختلفی نشات گرفته باشد. از جمله؛ عوامل استخوانی، کپسولی، تاندونی و عضلانی و عوامل مربوط به رباط ها. در تمامی این موارد وارد آوردن فشار به مفصل و حرکت دادن آن باعث افزایش درد، التهاب و آسیب میشود.
� بیماران قلبی � بیماران دیابتی� پیشگیری از آرتروز � کمردرد(با کاهش زمان تمرین و افزایش دفعات آن)� فشار خون � کاهش وزن � افزایش استقامت بدن� کاهش کلسترول خون � آرتروز � درد مفاصل اندام تحتانی


موضوعات مرتبط: تردمیل و دوچرخه ثابت و متحرک ، اسکی فضایی و ...، تمرینات ایروبیک
[ دوشنبه نهم خرداد ۱۳۹۰ ] [ 23:20 ] [ عبدالله حمزه یی ]

 

توصیه های پزشکی در مورد تردمیل


موارد استفاده


» بیماران قلبی ریوی
بیماران قلبی و ریوی با ورزش های ملایم می توانند ظرفیت هوازی ریه های خود را زیاد کرده و بر قدرت ضربان قلب خود بیافزایند. در نتیجه توان هوازی آنها یعنی استقامت و تحمل فعالیت آنها افزایش می یابد.» بیماران دیابتی
ورزش به بیماران دیابتی (نوع ٢) کمک میکند که راحت تر قند خونشان را کنترل کنند؛ زیرا افزایش سوخت و ساز بدن در زمان ورزش باعث مصرف سریعتر قند خون میشود. در ضمن ورزش حساسیت سلول های بدن را نسبت به انسولین افزایش می دهد.» کمردرد(با کاهش مدت زمان تمرین و افزایش تعداد تکرار آن)
افرادی که دچار کمردرد می باشند می توانند با کمک این دستگاه به ورزش بپردازند چون در تمرین با این دستگاه مهره های کمر بسیار کم حرکت میکنند. ولی باید مدت زمان تمرین را کم و دفعات آن را زیاد کرد.» فشارخون
در بیمارانی که به هر علتی دچار ضایعه عروقی و فشار خون هستند، ورزش هایی مناسب می باشند که زیاد باعث تغییر فشار خون و تنگ و گشاد شدن عروق نمیشوند. بنابراین ورزش های ملایم منظم و روزانه نه تنها مشکلی ایجاد نمیکنند بلکه از پیشرفت بیماری جلوگیری کرده و به بهبودی آن کمک می کنند.» تراکم استخوان
تمریناتی که در طی آنها به محور طولی استخوان ها فشار وارد می شود باعث افزایش استخوان سازی، جذب کلسیم از خون و افزایش تراکم استخوان می شوند.» افزایش توان هوازی
ورزشهایی مثل پیاده روی ، دوچرخه سواری و ... باعث افزایش توان قلبی عروقی بدن و در نتیجه افزایش استقامت بدن میشود.» پیشگیری از آرتروز
ورزش هایی که در طی انجام آنها نیروی ملایمی به صورت عمودی بطور متناوب به غضروف مفصلی زانو وارد میشود؛ از جمله راه رفتن و دویدن ملایم یا ورزش بادستگاه هایی نظیر تردمیل، استپر، اسکی ثابت و دوچرخه ثابت، باعث بهبود تغذیه غضروف مفصلی و پیشگیری از تخریب آن میشود. با توجه به این که تخریب غضروف مفصلی مهمترین عامل ایجاد آرتروز است، این ورزش ها باعث پیشگیری از آرتروز میشوند.» کاهش کلسترول خون
در آزمایشات مختلفی که توسط دانشمندان مختلف صورت گرفته است، بیان شده است که: ورزش منظم روزانه باعث کاهش میزان کلسترول مضر و افزایش مقدار کلسترول مفید خون میشود.» کاهش وزن
تمامی فعالیت های ورزشی باعث افزایش سوخت و ساز بدن شده و مصرف انرژی را در بدن افزایش می دهند. انرژی بدن از مولکولهایی به نام
ATP تامین میشود. افزایش مصرف انرژی بدن باعث تغییر منبع تولید ATP از قند های ساده به چربیها میشود. مصرف بیشتر از معمول چربیها باعث کوچک شدن بافتهای چربی بدن، کاهش وزن و تناسب اندام میشود.


موارد عدم استفاده


» درد مفاصل اندام تحتانی
درد در یک مفصل می تواند از عوامل مختلفی نشات گرفته باشد. از جمله؛ عوامل استخوانی، کپسولی، تاندونی و عضلانی و عوامل مربوط به رباط ها. در تمامی این موارد وارد آوردن فشار به مفصل و حرکت دادن آن باعث افزایش درد، التهاب و آسیب میشود.


» آرتروز زانو به ویزه در تردمیل های شیب دار
حرکاتی که مستلزم خم شدن و باز شدن های پشت سر هم زانو می باشند در کسانی که به آرتروز زانو مبتلا هستند موجب آسیب بیشتر به باقیمانده غضروف مفصلی و صفحه ی انتهایی استخوان های این مفاصل شده و التهابات موجود را افزایش میدهند. حال اگر این حرکات قدرتی باشند، فشار زیادی بر مفصل زانو وارد می کنند، ضررشان بیشتر است.


» مشکلات تعادلی
افرادی که دچار مشکلات تعادلی هستند نمی توانند سرعت حرکت خود را با سرعت دستگاه هماهنگ کنند و احتمال از دست دادن تعادل و آسیب دیدگی در آنها وجود دارد.


» اختلالات هوشیاری
افرادی که دچار مشکلات هوشیاری هستند ممکن است کنترل دستگاه را از دست بدهند و آسیب ببینند.


موضوعات مرتبط: تردمیل و دوچرخه ثابت و متحرک ، اسکی فضایی و ...، تمرینات ایروبیک
[ شنبه بیستم فروردین ۱۳۹۰ ] [ 8:45 ] [ عبدالله حمزه یی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

باسمه تعالی
« وَ إنَّ لِبَدَنِکَ عَلَیکَ حَقاً»(عيون اخبار الرضاج2ص58ا)
بی شک بدن تو بر تو حقوقی دارد {که باید آن ها را ادا کنی و به آن رسیدگی نمایی}.

« اَلمُؤمِنُ القَوِیُّ خَیرٌ و أحَبٌّ مِنَ المُؤمِنِ الضَّعیفِ»2 (همان)
مؤمنی که قوی و نیرومند باشد، در نظر من از مؤمنی که ضعیف باشد، بهترو دوست داشتنی تر است.
در بیان اوصاف سیمای رسول خدا ( ص ) در روایات می خوانیم :
× بدنش بسیار زیبا و اندامش متناسب بود .
× قامت رعنایش از حالت معتدل ، بلندتر و از بلند بالایان کوتاه تر بود .
× اندامی معتدل و عضلاتی درهم پیچیده داشت .
× بدن حضرتش بطور اعتدال محکم و مستحکم بود و حتی در دوران سالخوردگی عضلات و اعصابش محکم و مضبوط بود .
× فاصله ی بین دو شانه اش زیاد و به اصطلاح چهار شانه بود .
× راه رفتنش با وقار خاصی بود و با تانی قدم بر می داشت .

هدف از فعالیت وب تخصصی و آموزشی تناسب اندام ایرانیان ارائه دستورالعمل های لازم برای تناسب اندام و رفع مشکلات قامتی و بدنی
و برگزاری کلاس های تخصصی آموزشی خصوصی و گروهی بخصوص برای بانوان ایرانی است .

از انجایی که طبق تحقیقات بعمل آمده فیزیک بدنی دختران 14 ساله ی ایرانی معادل زنان 34 ساله ی اروپایی است و این امر مشکلات عدیده ای را برای آنان که محور سلامت جامعه هستند - حتی در مسایل زناشویی - بوجود آورده است ضرورت فعالیت این وبلاگ بیش از هر چیز هویدا می گردد .

از طرفی غالبا در کشور ایران فعالیت های تناسب اندام و چاقی - لاغری توسط افراد غیر کارشناس انجام می گردد اینجانب بعنوان متخصص فیزیوتراپی و کارشناس امر تناسب اندام فعالیت این وبلاگ را بر خود فرض و لازم دانستم .

تلاش می شود مطالب ارائه شده دراین وبلاگ تازه و بروز باشد و با عنایت به اینکه در کشور ما پیرامون مسائل تناسب اندام و نیز امور زناشویی مطالب کمتری بچشم می خورد غالب مطالب را از مقالات و متون خارجی تهیه و ارائه می نماید .
امید است مفید فایده قرار گیرد .
ضمنا این تمرینات به طریق اولی برای آقایان نیز مفید و بسیار کاربردی است.

منتظر راهنمایی کارشناسان ، اساتید و دوستان ارجمند هستم .
عبدالله حمزه یی
عضو رسمی انجمن فیزیوتراپی ایران
کارشناس تناسب اندام
مدرس طب و تغذیه ی اسلامی و سنتی
یوگا و پیلاتس
موضوعات وب
امکانات وب